Krioterapia

Krioterapia


 

Krioterapia jest jedną z metod fizykoterapii polegającą na oddziaływaniu niskich temperatur na wybrane tkanki. Zastosowanie krioterapii wywołuje efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwobrzękowy, zmniejsza krwawienie i zapobiega powstaniu krwiaków pourazowych. Cennym działaniem krioterapii jest również zmniejszenie obrzęków pourazowych i zapalnych oraz obniżenie temperatury tkanek, która w różnych procesach, przede wszystkim o charakterze zapalnym, podwyższa się. W obszarze zmrażanych tkanek dochodzi do zwolnienia czuciowego przewodnictwa nerwowego oraz wzrostu produkcji endorfin co w konsekwencji zmniejsza nasilenie odczucia bólu. Efekt przeciwzapalny wynika z wpływu krioterapii na wydzielanie w tkankach substancji odpowiedzialnych za wywołanie stanu zapalnego. Działanie przeciwobrzękowe odbywa się za sprawą poprawy ukrwienia okolicznych tkanek i lepszego odpływu chłonki.

Z myślą o pacjentach nasza klinika zakupiła urządzenie do krioterapii. Z naszych doświadczeń wynika, że stan zdrowia większości pacjentów ze schorzeniami układu ruchu tj. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów obwodowych, dyskopatie, u zwierząt po urazach w wyniku których doznały stłuczenia, przeciążenia mięśni i stawów, naderwania przyczepów mięśni po zastosowaniu krioterapii dochodziły do zdrowia znacznie szybciej niż po zastosowaniu tylko leczenia przeciwzapalnego. Skróceniu uległ nie tylko czas rekonwalescencji, ale również samopoczucie zwierząt już po pierwszym zabiegu. Szczególną grupę naszych pacjentów zajmują psy sportowe, które w czasie pracy doznają licznych mikrourazów. Seria kilku zabiegów pozwala im wrócić w krótkim czasie do sprawności fizycznej. W codziennej praktyce wykorzystujemy krioterapie również po zabiegach dotyczących tkanek miękkich. Z naszych obserwacji wynika, że zmrożenie bezpośrednio po zabiegu, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z utratą dużej ilości tkanek , np. po mastektomiach, rozległych pokąsaniach, usunięciu guzów nowotworowych zmniejsza ryzyko powstania obrzęku i przynosi natychmiastową ulgę pacjentowi.

Zaletą stosowania krioterapii jest krótki czas zabiegu (mniejszy stres zwierzęcia), niski koszt oraz wysoka skuteczność działania. Podczas wizyty lekarz ustala ilość zabiegów w zależności od zaawansowania zmian patologicznych w tkankach.

Biorąc pod uwagę ilość pozytywnych oddziaływań krioterapii na zdrowie zachęcamy do korzystania z zabiegów jako bezcennej formy rehabilitacji naszych pupili.

Komentowanie jest wyłączone.