Szczeniak w domu

Szczeniak w domu


 

Kiedy pojawi się w domu nowy czworonożny przyjaciel, przyjdź do swojego lekarza na pierwszą wizytę. Piesek zostanie zbadany, zważony, lekarz ustali program szczepień oraz odrobaczeń.

Pamiętaj!

Do kliniki przychodzą chore zwierzęta, więc póki Twój szczeniak nie będzie miał kompletu szczepień, nie pozwalaj mu swobodnie chodzić po poczekalni i bawić się z innymi zwierzętami. Weź go na ręce!

  • Odrobaczanieszczen.jpg

Przed I szczepieniem Twój pupil powinien być już dwa razy odrobaczony,

w 3 i 5 tygodniu życia. Później co miesiąc do 6 miesiąca życia,

a następnie co 3-6 miesięcy.

  • Szczepienia

I     około  6-7 tydzień życia (Parwowiroza, Nosówka)

II    około 8-9 tydzień życia (Parwowiroza, Nosówka, Ch.Rubartha, Kaszel kenelowy)

III   około 12-13 tydzień życia (Parwowiroza, Nosówka, Ch.Rubartha, Kaszel kenelowy, Leptospiroza)

IV   około 15 tydzień życia (Wścieklizna)

Dorosłe psy szczepimy raz w roku.

Program szczepień może się nieznacznie różnić, w zależności od stanu zdrowia psa.

Kilka słów o najniebezpieczniejszych chorobach zakaźnych wieku szczenięcego:

  • Parwowiroza

Zakaźna, zaraźliwa choroba młodych psów głównie do 6 miesiąca życia. Najczęściej dotyczy zwierząt bez szczepień. Są dwie postacie choroby : sercowa
i jelitowa. Wśród przypadków dominuje postać jelitowa. Wirus namnaża się w enterocytach (kom. nabłonka jelit) stąd objawy dotyczą układu pokarmowego:uporczywe wymioty, biegunki, często krwawe, bóle brzucha oraz gorączka.

  • Nosówka

Wysoce zakaźna choroba wirusowa. Najczęściej dotyczy psów do 6 miesiąca życia. Wirus po wniknięciu do organizmu bardzo szybko się namnaża
w różnych narządach powodując znaczna immunosupresje. Wirus atakuje komórki układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, skóry oraz układu nerwowego. Choroba może przebiegać w różnych sposób z różnymi objawami w zależności od zjadliwości wirusa i nasilenia infekcji wtórnych. W trakcie choroby często obserwujemy wzrost temperatury do 40-41 st C. Oto objawy: wypływ z nosa, z oczu, biegunka, wymioty w postać i nerwowej nosówki obserwujemy niedowłady, porażenia, zaburzenia świadomości, napady padaczkowe.

  • Choroba Rubartha

Wirusowa choroba psów, szczególnie młodych. Wirus po wniknięciu do organizmu wędruje do płuc, wątroby, śledziony, nerek i innych narządów. Chorobie towarzyszy wzrost temperatury wewnętrznej powyżej 40 st. C. Obserwowane objawy to głównie:apatia, biegunka, wymioty, bolesność ok. wątroby, zapalenie spojówek, krwawe wybroczyny na błonach śluzowych. Charakterystycznym objawem jest zapalenie tęczówki, ciała rzęskowego oraz obrzęk rogówki-tzw. objaw niebieskiego oka.

♦   Jeżeli u Twojego szczeniaka pojawią się wymioty i biegunka, a szczególnie krwista, nie czekaj, tylko weź go do lekarza weterynarii

♦   Młode, małe pieski bardzo szybko się odwadniają, dlatego tak ważna jest szybka reakcja.

♦   Im szybciej szczeniak do nas trafi, tym większe mamy szanse, aby mu pomóc.

♦    Wyżej opisane choroby przenoszą się głównie z wydzielinami i wydalinami chorych zwierząt, dlatego tak ważne jest przestrzeganie kwarantanny w trakcie programu szczepień.

szczen2.jpg

Komentowanie jest wyłączone.