FIZYKOTERAPIA

W trosce o naszych pupili stworzyliśmy dla Państwa szereg możliwości skorzystania z usług z zakresu fizykoterapii. Jest to bardzo ważny dział z zakresu medycyny człowieka jak i zwierząt. Polega na seriach zabiegów, których kierunek i intensywność ustala wcześniej lekarz prowadzący. Celów fizykoterapii jest mnóstwo, począwszy od przyspieszenia gojenia się tkanek do łagodzenia skutków przewlekłych zmian zapalno-zwyrodnieniowych w organizmie.

W naszej klinice znajdziecie Państwo:

  • aparat do krioterapii

Krioterapia polega na lokalnym zwężeniu naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest ograniczenie zapalenia i obrzęku uszkodzonych tkanek. Pośrednio wpływa na zniesienie bólu w danej okolicy i występujące wraz z nim przykurcze mięśniowe. Ponadto wykazano również pobudzanie przez działanie zimnem układu odpornościowego w schładzanej okolicy ciała.

Znajduje zastosowanie przede wszystkim w stanach ostrych, bezpośrednio po urazach, w sytuacjach nowopowstałego procesu zapalnego stawów, w utrzymujących się obrzękach.

Przeciwskazania

-choroba nowotworowa,

-ciąża,

-wyniszczenie organizmu,

– nie należy stosować na odmrożenia i zmiany o charakterze martwicowym

  • aparat do laseroterapii niskoenergetycznej

Laseroterapia należy do najszerzej stosowanych zabiegów fizykoterapetycznych, bowiem dzięki emisji wiązki laserowej(fali świetlnej o różnej długości i natężeniu) uzyskuje się efekt pobudzenia aktywności komórek, wzrost ich dzielenia się i odbudowy, lokalnego przekrwienia tkanek, przyspieszenie odpływu limfy z danej okolicy. W naszej klinice posiadamy dwie sondy o wiązce skupionej: podczerwoną (tkanki głębiej położone) i czerwoną (tkanki powierzchowne) oraz sondę prysznicową o wiele szerszym zakresie działania. Laseroterapie można stosować zarówno w procesach ostrych, nagłych jak i przewlekłych, długo trwających.

W zależności od ustawień sondy lasera można działać na wiele schorzeń, począwszy od dermatologii(przyspieszenie gojenia się ran, redukcja blizn, redukcja stanów zapalnych skóry), laryngologii (zapalenie krtani), ortopedii (stany zapalne stawów o różnym nasileniu, po zabiegach w celu przyspieszenia gojenia), a skończywszy na neurologii (przy uszkodzeniach splotów i zwojów nerwowych skutkujących m.in. niedowładami, paraliżami). Laseroterapia bywa również łączona z innymi zabiegami fizykoterapetycznymi w celu zwiększenia swojego efektu.

Przeciwskazania

-choroba nowotworowa,

-ciąża,

– nie należy stosować na węzły chłonne i tkankę limfatyczną

  • aparat do terapii ultradźwiękami

Terapia ultradźwiękami, czyli falami dźwiękowymi o częstotliwościach wyższych od zakresu słyszalnego człowieka, polega na wprowadzaniu w wibracje tkanki, przez którą przechodzi wiązka ultradźwięków. Dochodzi do wzrostu temperatury komórek, której wysokość zależy od natężenia fal. Konsekwencją tego jest lokalna poprawa krążenia i odżywienia tkanek, poprawa elastyczności tkanek włóknistych i redukcja bólu. Dzięki czemu uzyskuje się działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dlatego stosujemy je przy zapaleniach stawów o różnym nasileniu, szczególnie w artrozach stawów kolanowych i łokciowych. Dobre efekty uzyskuje się w stanach nadmiernego napięcia mięśniowego, gdzie ograniczenie bolesności okolicy i wzrost jej ukrwienia wyraźnie wpływa na spadek tego napięcia. Stosowany na trudnogojące się rany również daje efekty.

Dodatkowo przy pomocy wiązki ultradźwięków można potęgować działanie leków miejscowych w postaci maści. Ponieważ ultradźwięki powodują miejscowe przekrwienie leki łatwiej się wchłaniają i docierają głębiej w chorą tkankę. Zabieg ten nazywamy fonoforezą.

Przeciwskazania

-choroba nowotworowa,wyniszczenie organizmu

-ciąża,

-nie należy stosować na zmienioną zapalnie skórę, na tkankę limfatyczną, nerwową ,

-zakrzepica i zatorowość naczyń,

-ostre i nadostre stany zapalne

  • aparat do magnetoterapii, oddziaływania wolnozmiennego pola magnetycznego

Magnetoterapia jest zabiegiem fizykalnym nietermicznym o stosunkowo głębokiej penetracji w tkankę. Znajduje zastosowanie zarówno w stanach ostrych jak i przewlekłych. Może być stosowany przez gips i opatrunek. Mechanizm działania pola magnetycznego nie jest do końca poznany, polega na wprowadzaniu komórki w drgania, których intensywność zależy od wielu parametrów zabiegu. Uzyskuje się mobilizację mikrokrążenia, a także stymulację krążenia obwodowego, co wpływa na zwiększenie wychwytywania tlenu przez tkanki i przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Wykazano również działanie przeciwbólowe przeciwzapalne i przeciwobrzękowe,a także immunostymulujące magnetoterapii.

W naszej klinice proponujemy Państwu zabiegi z użyciem aplikatora dyskowego, o skoncentrowanym polu magnetycznym, który działa na niewielki obszar poddany terapii oraz aplikatora solenoidu, o dwóch średnicach obręczy, w zależności od wielkości pacjenta.

Magnetoterapia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, podobnie jak laseroterapia. Często te zabiegi stosowane są jednocześnie.

Głównymi wskazaniami do zabiegów są:

-choroba zapalna i zwyrodnieniowa stawów kończyn i kręgosłupa oraz okolicznych tkanek,

-pourazowe choroby narządu ruchu takie jak złamania, zwichnięcia, uszkodzenie mięśni, torebek stawowych i więzadeł,

-stany zapalne nerwów,

-utrudnione gojenie się ran wraz z zaburzeniem krążenia obwodowego

Przeciwskazania

-choroba nowotworowa,

-ciąża,

– elektroniczne i metalowe implanty,

-ostre infekcje bakteryjne i wirusowe,

-ciężkie choroby układu krążenia

-grzybica.

Należy pamiętać, że w pomieszczeniu gdzie odbywają się zabiegi fizykoterapetyczne nie powinny przebywać kobiety w ciąży, osoby z chorobą nowotworową, a także osoby z implantami elektronicznymi (głównie magnetoterapia).

Komentowanie jest wyłączone.