Parkowanie 2012

PARKOWANIE

„Pupil w domu – pożytki i zagrożenia”

4 i 5 sierpnia 2012 odbyła się kolejna, szósta edycja PARKOWANIA. Tematem przewodnim było „popołudnie z fauną”. Dla niewtajemniczonych PARKOWANIE to coroczna impreza  kulturalno-artystyczno-edukacyjna odbywająca się na terenie Parku Oliwskiego – stąd nazwa.

Tym razem dla uczestników otwarte było także ZOO. Z racji tematu wszystkie wydarzenia nawiązywały do zwierzaków – zarówno do tych współdomowników, ale także do zwierząt dzikich, które coraz częściej zbliżają się do aglomeracji, stając się częścią naszego miejskiego ekosystemu. Podobnie jest z terenem Parku Oliwskiego, który jest miejscem często odwiedzanym przez dzikie zwierzęta z okolicznych lasów.

Organizatorzy zapewnili całą gamę przeróżnych rozrywek, program wręcz pękał w szwach. Nasza klinika została poproszona o pomoc w poprowadzeniu wykładu na temat: „Pupil w domu – pożytki i zagrożenia”.

Wykład  poprowadziły lek. wet. Hanna Szczędzina oraz lek. wet. Aleksandra Sławska. W przemiłej atmosferze parkowej, czyli na trawce pod drzewem, dziewczyny mówiły głównie o tym, na co należy zwrócić uwagę biorąc zwierzaka do domu, a przede wszystkim o tym, co najbardziej niepokoi klientów naszej kliniki – czym można się od zwierzaków zarazić. Szczególnie rodziny z dziećmi, których tego dnia było mnóstwo w Parku, chętnie słuchały jak zapobiegać i obniżać ryzyko ewentualnego przeniesienia choroby.

W pierwszej części wykładu lek. wet. Aleksandra Sławska zapoznała słuchaczy z pojęciem zoonoz  czyli chorób, którymi możemy zarazić się od zwierząt, a także o charakterystycznych objawach takich jak np. drapanie się, które mogą nam wskazać, że coś zaczyna się z naszym zwierzakiem dziać. Warto wiedzieć kiedy faktycznie  należy się martwić, a kiedy zwierzę poobserwować i poczekać z wizytą u lekarza weterynarii. Mówiła także o pasożytach zewnętrznych: kleszczach (ostatnio pojawiły się w naszej klinice dwa przypadki babeszjozy!!!), nużeńcach, świerzbowcach i pchłach. Dość często zdarza się, że nawet najbardziej zadbany pies lub kot przynosi do domu takich właśnie pasażerów na gapę. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę na co zwrócić uwagę. Na przykład gdy wspomniane drapanie atakuje głównie nocą lub wieczorami, możemy podejrzewać świerzbowca itp.

W drugiej części wykładu lek. wet. Hanna Szczędzina opowiedziała o  najczęściej spotykanych pasożytach wewnętrznych, o ich cyklach życiowych, czyli skąd zwierzak oraz my możemy się zarazić. Mówiła także o tym jaki program odrobaczenia należy zastosować, żeby mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni. Z doświadczenia wiemy, że naszych klientów, szczególnie żeńską część, najbardziej niepokoi możliwość zarażenia się toksoplazmozą oraz glistami przez dzieci. Dlatego też pani doktor mówiła głownie o tym, starając się uzmysłowić, jak postępować żeby zminimalizować ryzyko zarażenia bez popadania w niepotrzebną panikę. W końcu zwierzak w domu to głównie pożytki, a zagrożenia pojawiają się jedynie wtedy, gdy nie wiemy na co zwrócić uwagę i jak im zapobiegać.

Najwyraźniej temat był trafiony bo słuchacze byli tak zaciekawieni, że  od razu po zakończeniu wykładu  posypał się grad pytań.

Fot. Ania Szczodrowska

Komentowanie jest wyłączone.